Ośrodek Kultury w Będzinie

Ośrodek Kultury w Będzinie

III Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy 2023

Świętochłowice przeciwko przemocy!

2 października, w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego, przywódcy indyjskiego ruchu niepodległościowego oraz pioniera strategii niestosowania przemocy, obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. To również dzień inauguracji trzeciej edycji Miejskiego Tygodnia Przeciwko Przemocy w Naszym Mieście.

III Miejski Tydzień Przeciwko Przemocy patronatem honorowym objęli: Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania Anna Schmidt i Prezydent Miasta Świętochłowice Daniel Beger. Patronat nad konferencją objął Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Przemoc to problem, który dotyczy zarówno kobiet, dzieci, osób starszych i mężczyzn. Przyjmuje różne oblicza. Jest zjawiskiem, które występuje powszechnie, niezależnie od kultury, wykształcenia, szerokości geograficznej, obejmuje wszystkie środowiska społeczne i grupy wiekowe. Wpisuje się w pejzaż codzienności. Miejski Tydzień jest okazją do odczarowania tej codzienności i wyjścia w kierunku zmiany na lepsze.

To bardzo ważny czas, który jest doskonałą okazją do mówienia wprost o różnych formach przemocy, a także o problemie uzależnień od alkoholu i narkotyków, które często potęgują zachowania przemocowe.

W programie wydarzeń:

2.10., godz. 10.00 – 15.00:  Trzecia Miejska Konferencja pod nazwą: „Stop – NIE KRZYWDŹ!  Porozmawiajmy o bezpieczeństwie dzieci” w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. Szczegółowy harmonogram konferencji już wkrótce na www.swietochlowice.pl.

6.10., godz. 12.00: Flashmob Przeciwko Przemocy. Spotykamy się na skrzyżowaniu ulic Szpitalnej i Katowickiej. Zapraszamy wszystkich i zachęcamy do ubrania się na niebiesko.

7.10., godz. 14.00 – 18.00: Piknik Rodzinny Przeciwko Przemocy na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Skałka”. W programie: malowanie twarzy, gry i zabawy dla całych rodzin, grill/ognisko z pieczeniem kiełbasek, słodki poczęstunek. Piknik będzie wspierał wydarzenie „Zwierzogranie” przygotowane przez stowarzyszenie Kocia Brygada ze Świętochłowic.

8.10., godz. 10.00 – 11.00: Rodzinny Bieg Rekreacyjny Przeciwko Przemocy dookoła akwenu stawu na terenie OSiR „Skałka”. Zapisy na bieg: 3mt@sow-swietochlowice.pl, Na zapisanych uczestników czekają upominki!

Ponadto w dniach 3 i 5 października odbędą się szkolenia dla jednostek miejskich i służb mundurowych nt. udzielania pomocy przedmedycznej w przypadku zagrożenia życia po spożyciu środków psychoaktywnych i z zakresu przemocy domowej ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji dziecka, a 4 października spotkanie profilaktyczno-edukacyjne w temacie przemocy domowej oraz uzależnień dla Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej TPD w Świętochłowicach.

Informacji udziela SOW Przystań 32 345 21 65 i Wydział Rozwoju i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego 32 3491 846.

Organizatorzy: Miasto Świętochłowice, w tym Urząd Miejski, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej „Przystań”, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Komenda Miejska Policji w Świętochłowicach.

Współpraca: Fundacja Rodzin Polskich, Ośrodek Sportu i Rekreacji „Skałka”, Koło Naukowe Pracy Socjalnej Uniwersytetu Śląskiego, Gryfny Patrol Świętochłowice, Kocia Brygada Świętochłowice, Centrum Kultury Śląskiej, zespół The Argument.

Sponsorzy: GG4Art-Grzegorz Golda, CTM Techmal.